Akustička mjerenja

Usluge mjerenja i kontrole buke za različite potrebe

Naše usluge akustičkih mjerenja obuhvaćaju procjenu i kontrolu razine buke u okolišu, radnim prostorima te specifičnim lokacijama poput plovila. Nudimo precizna mjerenja, izradu elaborata zaštite od buke te tehnička rješenja za smanjenje buke, uz osiguravanje potpune usklađenosti s važećim standardima i propisima.

Mjerenje i ocjenjivanje buke okoliša – dnevno / noćno

Provodimo mjerenja buke okoliša tijekom dana i noći kako bismo pružili sveobuhvatan uvid u razinu buke i omogućili donošenje informiranih odluka za smanjenje utjecaja na okolinu.

Terensko mjerenje zvučne izolacije – zračne / udarne

Mjerimo učinkovitost zvučne izolacije, uključujući zračne i udarne zvukove, kako bismo osigurali zaštitu prostora od vanjskih i unutarnjih izvora buke.

Ugradnja i podešavanje elektroničkog limitatora snage uređaja za reprodukciju zvuka

Pružamo uslugu ugradnje i podešavanja elektroničkih limitatora kako bi se ograničila snaga uređaja za reprodukciju zvuka, čime se smanjuje rizik od prekomjerne buke.

Ispitivanje buke radnog okoliša

Provodimo mjerenja buke u radnom okruženju kako bismo osigurali da radni prostori ispunjavaju zakonske standarde i omogućili stvaranje sigurnijih uvjeta za zaposlenike.

Mjerenje zvučne izolacije (razlika A-razina)

Mjerimo razliku A-razine između dva prostora kako bismo odredili učinkovitost zvučne izolacije i predložili poboljšanja u zaštiti od buke.

Pregled objekta i izrada Izjave o nepostojanju izvora buke

Pregledavamo prostor i izrađujemo Izjavu o nepostojanju izvora buke kada objekt ne generira štetne razine zvuka, čime pomažemo u ispunjavanju zakonskih zahtjeva.

Mjerenje i ocjenjivanje radne buke plovila

Provodimo specifična mjerenja buke na plovilima kako bismo osigurali da su u skladu sa standardima za zaštitu posade i okoline.

Izrada Elaborata zaštite od buke

Izrađujemo Elaborat zaštite od buke koji uključuje preporuke za smanjenje razine buke u objektu, čime pomažemo u ispunjavanju zakonskih propisa.

Izrada Elaborata za sanaciju buke

Sanacijski elaborat uključuje sve potrebne mjere za smanjenje buke u objektu, s ciljem stvaranja ugodnijeg i sigurnijeg okruženja za rad i život.

FAQ

Najčešća pitanja i odgovori

Buka okoliša je neželjen ili po ljudsko zdravlje i okoliš štetan zvuk u vanjskome prostoru izazvan ljudskom aktivnošću (npr. cestovni promet, zračni promet, industrijska postrojenja, ugostiteljski objekti i drugi poslovni objekti i djelatnosti). Buka štetna po zdravlje ljudi je svaki zvuk koji prekoračuje propisane najviše dopuštene razine s obzirom na vrstu izvora buke, mjesto i vrijeme nastanka.

Kako bi se utvrdilo jesu li zadovoljeni svi zahtjevi propisani Zakonom o zaštiti od buke i Pravilnikom o najvišim dopuštenim razinama buke s obzirom na vrstu izvora buke, vrijeme i mjesto nastanka.

Prema Pravilniku o djelatnostima za koje je potrebno utvrditi provedbu mjera za zaštitu od buke podliježu sve djelatnosti, koje se koriste izvorima buke, a čija emisija buke može u okolnim boravišnim i/ili radnim prostorima izazvati imisiju buke koja prelazi dopuštene granice.

Kada se djelatnost (ugostiteljski objekt i sl.) i zatvoreni prostor koji treba štititi od buke nalaze u istoj građevini ili u susjednim građevinama koje su bilo kojim dijelom međusobno građevno spojene potrebno je osim mjerenja buke provesti i mjerenja zvučne izolacije.

Mjerenja radi utvrđivanja provedbe mjera za zaštitu od buke obavljaju se tijekom radnog vremena u kojem se obavlja djelatnost, u doba procijenjene najniže razine rezidualne buke.
Na mjerodavnim mjestima imisije buke mjeri se rezidualna buka i specifična buka od obavljanja djelatnosti. Mjerenja se provode 0,5 m ispred otvora najugroženijeg boravišnog prostora i unutar boravišnog prostora (ukoliko su djelatnost i štićeni prostor konstrukcijski povezani).

Mjerenja buke i zvučne izolacije obvezno se provode prije otvaranja i početka rada ugostiteljskih objekata za potrebe minimalnih tehničkih uvjeta. Mjerenja buke nije potrebno periodično provoditi, ali u slučaju stavljanja novih izvora buke ili zamjene postojećih potrebno je izvršiti ponovna mjerenja buke okoliša.

Jedan od temeljnih zahtjeva za građevinu, prema Zakonu o gradnji je zaštita od buke.
Mjerenja buke okoliša i zvučne izolacije provode se nakon izvedenih radova, a prije tehničkog pregleda, kako bi se utvrdilo jesu li zadovoljeni svi zahtjevi postavljeni Glavnim projektom građevine i važećim propisima.

Svi ugostiteljski objekti koji u svom radu koriste elektroakustičke uređaje za reprodukciju zvuka obvezni su na iste postaviti uređaje za ograničavanje razine zvuka (limitatore).
Objekti u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge, a u kojima propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti nije kao obveza predviđena glazba, može se u zatvorenom prostoru izvoditi samo glazba ugođaja najviše ekvivalentne razine 65 dB(A).
Objekti koji rade noću, u kojima se obavlja ugostiteljska djelatnost ili pružaju ugostiteljske usluge, a u kojima je propisom kojim se uređuju minimalni uvjeti predviđena glazba, dopušteno je izvoditi glazbu do razine buke najviše do razine LA,eq = 90 dB(A), srednje vršne razine LA,01 = 100 dB(A).

Prema Zakonu o zaštiti na radu i pripadajućim pravilnicima potrebno je provoditi mjerenja buke na radnim mjestima kako bi se utvrdilo je li rad ometan bukom zbog rada strojeva ili drugih izvora buke na radu.

Svaki poslodavac je dužan, prema odredbama Pravilnika o ispitivanju radnog okoliša, na propisani način osigurati ispitivanje radnog okoliša, periodički u rokovima koji ne mogu biti duži od tri godine, ako posebnim propisom nije drukčije određeno.

Kontaktirajte nas

Saznajte kako možemo pomoći vašoj tvrtki da bude sigurna i usklađena s propisima. Naš tim stručnjaka stoji vam na raspolaganju za sve informacije i savjete.